Посно тавче

Мевлем за стомак и за здравје. Посно тавче за посните денови. А кој сака - може и да го појача!

 tavce1

Состојки

1 кромид / ситно сецкан
1 морков
1 пашканат / сецкан на коцки
5-6 печурки (шампињони)
5 компири (средни)
1 шолја karas4training ориз (200мл)
магдонос
бибер и сол според вкус
може и буковец (за љубителите на лута храна)
2 шолји вода
маслиново масло

 tavce2

Подготовка

1. На малку масло се пропржуваат кромидот, пашканатот и морковот, а при крај се додаваат и печурките.

2. Потоа компирите се сечат на коцки, се ставаат во тавата заедно со останатите состојки и се зачинуваат со посакуваните продукти.

3. На крај се додава и магдоносот и тавата се полева со вода.

4. Се пече во рерна на 180 степени додека не испари водата.

 tavce2

tavce3

tavce4

tavce5

Преземено од karas4training.com/mk

Напишано од
More from РЕПЕР
Аушвиц: Година на комеморација
За мене, Аушвиц отсекогаш беше забранета зона. Единственото место на светот за...
Повеќе
Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *